Mamy na stronie: 30552 materiałów

Pamiętnik z powstania warszawskiego - kataklizm wojenny z perspektywy cywila

Miron Białoszewski urodził się  w 1922 roku w Warszawie. W tym mieście uczęszczał do szkół, przez rok studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Powstanie w 1944 roku spędził w Warszawie, po jego upadku został uwięziony i wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec. Wsławił się przede wszystkim jako wybitny poeta. Ale do historii literatury przeszedł zwłaszcza jako autor „Pamiętnika z powstania warszawskiego”.

Utwór ten, napisany u schyłku lat sześćdziesiątych, a wydany w roku 1970, spowodował dosyć głośny skandal literacki. Białoszewski został posądzony o tchórzostwo, egoizm, brak patriotyzmu. „Pamiętnik...” pisany był z dużego dystansu czasowego wobec wydarzeń, które miały miejsce w 1944 roku. Białoszewski nie mógł bowiem przez dwadzieścia lat znaleźć formuły na zapis wspomnień. Do tamtej pory jedynie „gadał” o powstaniu, potem tę formę „gadaniny” uznał za jedyny sposób na opisanie powstania. Na papier przelane zostały jego wypowiedzi nagrane na taśmie magnetofonowej.

Bohaterem „Pamiętnika” jest sam autor. W czasie powstania przebywał w Warszawie, ale nie brał udziału w walkach, nigdy nie należał do żadnej organizacji konspiracyjnej. Jak widać, biografia to niezbyt imponująca, nie nadająca się do opisania w utworze mówiącym o powstaniu, bo niebohaterska, „cywilna”. Cały „Pamiętnik” to właśnie opowieść o...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT