Mamy na stronie: 30552 materiałów

Jakaż jest przeciw włóczni złego Twoja tarcza? (...). Moje podróże po krainie literatury w poszukiwaniu systemu wartości

Pytanie o "ochronną tarczę"  przeciw złu wymierzonemu w człowieka postawił pod koniec ubiegłego wieku K. Przerwa - Tetmajer, poeta - dekadent. Tak jak innym z jego pokolenia, przyszło mu żyć w świecie "przewartościowanych wartości", w poczuciu egzystencjalnego lęku, zagrożenia i obawy przed tym, co przyniesie nowe stulecie.

I oto przychodzi wiek XX, w którym "włócznia złego" z wyjątkową siłą miała uderzyć w człowieka. W moich "podróżach literackich" zatrzymam się tylko przy wybranych utworach - tych, które w sposób szczególny podjęły problemy egzystencjalne i moralne.

Gdy katastrofiści w latach 20. i 30. naszego wieku antycypowali przeszłość, nie przewidzieli, że "apokalipsa" spełni się tak szybko i w tak okrutnym wymiarze. Autor "Szewców" - St. I. Witkiewicz, postrzegał nadchodzące zło jako "zanik uczuć metafizycznych", jako czas, w którym "zwycięska masa" odbierze jednostce ludzkiej prawo do indywidualności, a różnego pokroju "gnębony" skutecznie odmówią człowiekowi przyrodzonego mu prawa do bycia sobą czyli wolności.
Apokalipsa spełniła się w sposób, który przerósł najbardziej katastroficzne wizje. Nieludzki wymiar czasów II wojny światowej ilustrują określenia, które do niej odnosimy: "czas pogardy", "epoka pieców", "mroczny czas". Wielcy współcześni pisarze - moraliści nie tylko dali świadectwo bezmiarowi zła, ale próbowali stawiać pytania o jego źródła i szukać sposobu "ocalenia".

Julian Przyboś...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT