Mamy na stronie: 30552 materiałów

Pamiętnik z powstania warszawskiego - niezwykłe miejsce utworu we współczesnej literaturze

Pisany u schyłku lat  sześćdziesiątych, wydany w 1970 roku, "Pamiętnik z powstania warszawskiego" jest zapisem wydarzeń sprzed przeszło dwudziestu lat, które dzielą "narodziny" utworu od sierpniowych i wrześniowych dni powstania warszawskiego.

Na genezę utworu - jak wyznaje autor - złożyła się wieloletnia "gadanina", rozmowy z przyjaciółmi, przywoływane wspomnienia o powstaniu, które dla autora i ludzi z jego generacji stało się kluczowym doświadczeniem życiowym. Utwór charakteryzuje niezwykła odrębność na tle bogatej wojennej literatury beletrystycznej i wspomnieniowej: powstanie warszawskie jest tu relacją cywila, człowieka nie zaangażowanego w militarne zmagania, rejestrującego koszmar codziennej egzystencji w burzonym i płonącym mieście. Skrupulatnie, dzień po dniu, starając się o maksymalną dokładność, autor rekonstruuje zdarzenia przywoływane z pamięci, zachowując ich porządek chronologiczny:

- Przemieszczanie się, ucieczkę z zagrożonych stref miasta, które w krótkim czasie okazują się równie niebezpieczne: Powiśle - Stare Miasto - poprzez kanały do Śródmieścia.
- Stopniowe "zacieśnianie się" przestrzeni życiowej cywilów - zburzone domy, wędrowanie przez "wąwozy" ulic w poszukiwaniu nowych schronów - to zarówno historia nadciągającej klęski powstania, jak też kolejne stadia "umierania...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT