Mamy na stronie: 30552 materiałów

hieroglifygrecybarbarzyńcytraktatpismo

Starożytne Hieroglify

Grecy starożytni byli narodem dociekliwym. Nic też dziwnego, że od bardzo dawna uwagę ich przyciągały gigantyczne egipskie piramidy, ogromny Sfinks, wyciosany w skale, potężne posągi oraz znaki wyobrażające ludzi, zwierzęta, rośliny, planety niebieskie, sprzęt domowy, narzędzia, instrumenty, budowle i dziwaczne stwory półludzkie-półzwierzęce. Znaki te już w czasach antycznych otrzymały nazwę hieroglifów - świętego pisma.

Grecy nie interesowali się językami obcymi, uważając je za barbarzyńskie, hieroglify zaś tak bardzo różniły się od znanych Grekom liter, iż już w czasach antyku utarła się opinia, że pismo to nie może być dostępne osobom "bez święceń", kryje ono tajemnice kapłanów egipskich, którzy "posiadali wielką wiedzę z dziedziny zjawisk astronomicznych", ale "byli to ludzie skryci i nie skłonni do podzielenia się swą wiedzą z innymi" i "ukryli ci barbarzyńcy wielką część swej wiedzy" używając tego zagadkowego pisma.

Na przykład u Apulejusza czytamy, że "dziwne pismo egipskie" ukrywa "w krótkich słowach cały sens i całą treść świętych tajemnic i modlitw". "W księgach tych były wszelkiego rodzaju wyobrażenia zwierząt, podające w skrótach słowa tajemnej mowy; były znaki powęźlone i kolistościami zakrętne, i widlastymi kreskami splecione, i tak przed ciekawością profanów uchronione."

Podobny pogląd reprezentowali i inni pisarze starożytni. Przykładem, jak się wydaje, może być...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT