Mamy na stronie: 30552 materiałów

świat polskich symboli

Zarówno w literaturze, jak i w życiu codziennym spotykamy się często z rozmaitymi symbolami, kojarzącymi nam się z określonymi wartościami, sytuacjami, czy uczuciami. Według definicji encyklopedycznej, symbol jest to motyw albo zespół motywów w dziele literackim, przekazujący treści bezpośrednio nie ujawnione, definiowany zwykle w opozycji do alegorii jako odpowiednik jakości, które nie mają adekwatnych określeń w dotychczasowym systemie językowym. Inaczej rzecz ujmując (mówiąc prościej) symbol jest słowem, które przekazuje treści często zupełnie nie związane z jego dosłownym znaczeniem.
Według teorii Maurice’a Maeterlincka, belgijskiego pisarza, współtwórcy europejskiego dramatu symbolicznego, nasza wiedza o świecie jest ograniczona. Istnieje wiele zjawisk tajemniczych, które można przybliżyć tylko poprzez symbole dające się indywidualnie i wieloznacznie interpretować. Należy skupić ponadto uwagę na wewnętrznych przeżyciach człowieka i stanie jego ducha, do czego doskonale nadają się właśnie owe symbole. Teorię tę popiera także Zenon Przesmycki, który twierdzi, iż wielka sztuka zawsze miała charakter symboliczny.
Świat polskich symboli jest bardzo bogaty oraz ciekawy i intrygujący. W niemal każdej epoce wielu pisarzy i poetów posługiwało się symbolami, by w pełni oddać to, co chcieli przekazać w swoich utworach. Czasem bowiem nie byli w stanie lub też nie chcieli przekazać swoich głębokich myśli...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT