Mamy na stronie: 30552 materiałów

Folwark zwierzęcy - obraz i ocena systemu totalitarnego

Książka George'a Orwella ukazuje !-- tu google --różne przejawy systemu totalitarnego od przewrotu politycznego, przejęcia władzy do narzucenia społeczeństwu wygodnych dla rządzących reguł postępowania. W tym rozdziale zbierzemy te szczegóły, które pozwalają odtworzyć elementy totalitarnej machiny, ukazane w utworze.

Pierwszy rozdział traktuje o trudnych do zniesienia warunkach życia i marzeniach o poprawie sytuacji. Wśród zwierząt znajduje się bohater o wielkim autorytecie, zdolności przekonywania, ogromnej wiedzy. Właśnie on uświadamia wszystkim konieczność walki o lepszą przyszłość, wskazuje wroga a nawet sugeruje sposób obalenia go. Roztacza przed zebranymi wizję szczęśliwej przyszłości bez ciemiężyciela, który żyje z wyzysku zwierząt, zaś one - skazane na pracę ponad siły - cierpią głód i poniżenie.

W tych warunkach zarzewie buntu trafia na właściwe nastroje. Kiedy nadarza się sposobna okazja, a wytrzymałość zwierząt się skończyła, dochodzi do wspólnego działania - rewolucyjnego wystąpienia przeciwko człowiekowi.

Nowa rzeczywistość wydaje się zwierzętom pełnią szczęścia. Świnie, które przejmują inicjatywę, poświęcają dla ogółu swoje zdolności, wykonują wielką pracę umysłową, by sprostać wyzwaniu nowych czasów - w takim świetle same przedstawiają pozostałym swoją rolę w społeczeństwie folwarku. Już tu zaczyna się wyodrębniać warstwa elity rządzącej, która - jak sama...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT