Mamy na stronie: 30552 materiałów

Które utwory o tematyce wojennej i okupacyjnej wywarły na mnie największe wrażenie?

Utworów o tematyce wojennej i okupacyjnej jest bardzo wiele. Jak wiadomo każdemu człowiekowi co innego się podoba. Miałam okazję przeczytać znaczną część utworów o tej tematyce, ale doprawdy jest mi bardzo ciężko stwierdzić, które z nich wywarły na mnie największe wrażenie.

Inne wrażenia i przeżycia wywiera na mnie poezja, a inne proza. Dlatego też mój wybór podzielę na te dwie kategorie. Chciałabym zacząć od prozy.
Na pierwszym miejscu postawię „Inny świat” Gustawa Herlinga- Grudzińskiego. Utwór ten opowiada o rosyjskim obozie pracy, a dokładniej o jednym z łagrów na Syberii. W dokładny sposób opisano warunki w jakich znajdowali się tam przymusowi robotnicy.

Wybrałam ten utwór dlatego ponieważ nie opowiada on samej wojnie (działaniach wojennych). Utwory o tematyce wojennej są bardzo często ściśle powiązane z wieloma wydarzeniami historycznymi. Osobiście nie przepadam za historią, a bardziej interesuje mnie los ludzi podczas wojny. „Inny świat” spełnia te warunki. Dzięki temu utworowi dowiedziałam się o losie ludzi, którzy trafili na Syberię.

Najczęściej gdy się mówi o gnębieniu ludzi podczas wojny to kojarzy się to z Hitlerem i z niemieckimi obozami koncentracyjnymi lub z obozami pracy, w których zginęło mnóstwo ludzi. Dowiedziono jednak, że Rosjanie także doprowadzili do śmierci dużej części społeczeństwa. Doskonałym potwierdzeniem tego faktu jest omawiany przeze mnie utwór.

Szczególnie...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT