Mamy na stronie: 30552 materiałów

Niezwykłe miejsce “Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego we współczesnej literaturze

Pisany u schyłku lat sześćdziesiątych, wydany w 1970 roku, „Pamiętnik z powstania warszawskiego” jest zapisem wydarzeń sprzed przeszło dwudziestu lat, które dzielą „narodziny” utworu od sierpniowych i wrześniowych dni powstania warszawskiego.

Na genezę utworu – jak wyznaje autor – złożyła się wieloletnia „gadanina”, rozmowy z przyjaciółmi, przywoływane wspomnienia o powstaniu, które dla autora i ludzi z jego generacji stało się kluczowym doświadczeniem życiowym. Utwór charakteryzuje niezwykła odrębność na tle bogatej wojennej literatury beletrystycznej i wspomnieniowej: powstanie warszawskie jest tu relacją cywila, człowieka nie zaangażowanego w militarne zmagania, rejestrującego koszmar codziennej egzystencji w burzonym i płonącym mieście. Skrupulatnie, dzień po dniu, starając się o maksymalną dokładność, autor rekonstruuje zdarzenia przywoływane z pamięci, zachowując ich porządek chronologiczny:
- Przemieszczanie się, ucieczkę z zagrożonych stref miasta, które w krótkim czasie okazują się równie niebezpieczne: Powiśle – Stare Miasto – poprzez kanały do Śródmieścia.
- Stopniowe „zacieśnianie się” przestrzeni życiowej cywilów – zburzone domy, wędrowanie przez „wąwozy” ulic w poszukiwaniu nowych schronów – to zarówno historia nadciągającej klęski powstania, jak też kolejne stadia „umierania miasta”,
- Relacje o własnych losach...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT