Mamy na stronie: 30552 materiałów

poetaliteraturapolskawieszczartysta

Znaczenie słowa poeta, wieszcz w literaturze

Słowo poeta może mieć wiele znaczeń. Może zarówno oznaczać kogoś, kto zajmuje się twórczością literacką – niezależnie od rodzaju uprawianej twórczości, jak i człowieka, który nie ma nic wspólnego z prozą. Biorąc pod uwagę szersze znaczenie tego słowa, można przypisać poetom różne funkcje: Jeden może pisać utwory dydaktyczne, inny o tematyce łatwej, lekkiej i przyjemnej, znów inny może zajmować się polityką i sprawami aktualnymi, a jeszcze inny nawoływać do rewolucyjnych czynów. Każdy z nich spełnia określoną rolę, lecz dopiero gdy te wzajemnie się uzupełniając stworzą jedną całość, można mówić o prawdziwej poezji, która jest odbiciem świata w zwierciadle jakim jest artysta.
Poeci – nauczyciele przekazywali czytelnikom swoją wiedzę w rozmaity sposób. Często pisali wprost – jak należy się zachowywać i co należy robić, jak np. Przecław Słota w utworze “O zachowaniu się przy stole”. Podmiot liryczny wskazuje tu dobre zasady zachowania się przy stole, udziela rad kobietom i mężczyznom, a następnie zachęca do przyswajania sobie dobrych obyczajów. Zazwyczaj jednak artyści kreowali bohaterów swych utworów na wzorce godne naśladowania, żeby przez ich czyny i podróż przez wpoić kilka zasad kolejnemu pokoleniu.
Już w średniowieczu można było przeczytać o idealnym władcy. Gall Anonim w swojej „Kronice polskiej” odrysowuje portrety Bolesława Chrobrego i Bolesława Krzywoustego Prezentuje wzór władcy...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT